четвъртък, 26 март 2020 г.

Някои мисли на Бердяев за човека, свободата и Бога


Свободата не е лека, както мислят нейните врагове, клеветящите я, свободата е трудна, тя е тежко бреме. И хората лесно се отказват от свободата, за да облекчат себе си… Целият човешки живот трябва да премине чрез свободата, чрез изпитание на свободата, чрез отхвърляне изкушенията на свободата.


В свободата живота бива по-труден, по-отговорен и по-трагичен. Етиката на свободата е сурова и изисква героизъм.


В свободата е скрита тайната на света. Бог иска свобода, и от там е произлязла трагедията на света.


Най-лошият враг на свободата е ситият и доволен роб.


Борбата за свободата аз разбирам преди всичко не като обществена борба, а като борба на личността против власта на обществото.


Свободата не е удовлетворение, лекота и наслаждение, а тежест, трудност и страдание.


Християнството не е само вяра в Бога, но и вяра в човека, във възможностите на разкриването на божественото в човека.


Когато не притежаваш мъдрост, остава да обичаш мъдростта, тоест да бъдеш философ.


Основната мисъл на човека е мисълта за Бог. Основната мисъл на Бог е мисълта за човека.

Николай Бердяев


Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Всички досега излезли книжки на списание ИДЕИ