От Киев ми писаха, че в състава на научната редколегия на международното многоезично издание на списание ИДЕИ се е съгласила да влезе г-жа И.Урбанаева - като представителка на Русия. Много интересна личност е тази дама, освен специалист по будистка философия тя се е срещала с Далай Лама и даже има монашески сан. Ето как г-жа Урбанаева е отговорила на предложението за сътрудничество, отправено й от проф. Константин Райда от Философския институт към Академията на науките на Украйна:
Здравствуйте, уважаемый профессор Константин Райда!
Спасибо за Ваше предложение, которое считаю за честь для себя и, конечно, не имею возражений. Правда, я не являюсь специалистом по другим восточным философиям, кроме буддизма. Кроме того, должна сказать Вам, что помимо академической ученой степени имею статус буддийской монахини. Монашеское посвящение - обеты гецулмы и имя Тензин Чойдрон я получила от Его Святейшества Далай-ламы XIV в 2003 году. Но в России нет женских буддийских монастырей, я член буддийской религиозной организации "Зеленая Тара", долгое время была ее руководителем.
В Институте монголоведения, буддологии и тибетологии Сибирского отделения Российской академии наук работаю с 1985 года после защиты кандидатской диссертации по этике на философском факультете МГУ им. Ломоносова. В 1995 г. защитила докторскую диссертацию по философии в Монгольском национальном университете. В 1997 г. на основе представления этой же диссертации (тема: "Человек у Байкала и мир Центральной Азии: философия истории") в ВАК России получила также российский диплом доктора философских наук. С 1985 года по настоящее время без перерывов работаю в ИМБТ СО РАН. До 1997 г. институт имел другое название: "Бурятский институт общественных наук СО РАН".
Желаю всему коллективу "ИДЕЙ" и Вам лично крепкого здоровья и неиссякаемой энергии в благородном деле, основанном на энтузиазме.
Урбанаева Ирина Сафроновна
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ТАЙНСТВОТО НА ЖИВОТА: Въведение в практическата философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2006 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN-13: 978-954-321-246-0, ISBN-10: 954-321-246-5, 317 стр., 10.00 лв. Авторът тръгва от простия факт, че човекът е живот, че ние сме живи и влюбени в живота същества, от което следва, че по никой начин не бива да му изневеряваме: да си мислим, че сме “нещо повече от това”, че сме “нещо повече от него”. Но човекът е и разбиращо същество, което значи, че не се задоволява с “простата даденост” на непосредствения живот, а непрекъснато търси смисъла, неговата ценност за нас самите. Оказва се, че ние живеем като че ли само затова непрекъснато да търсим себе си, което, от друга страна погледнато, означава, че постигаме себе си само когато свободно “правим” себе си, своето бъдеще, а значи и съдбата си. Пътят на живота у човека изцяло съвпада с пътуването към самия себе си, от което не можем да се откажем...
Няма коментари:
Публикуване на коментар