събота, 27 юни 2026 г.

Какво се таи в клетата душа на "професионалния протестър" и "револуционер" Манол Глишев?

Няма налично описание на снимката. 

Какво се таи в клетата душа на "професионалния протестър" и "револуционер" Манол Глишев?

Аз съм философски консултант. Помагам на хората да разрешават свои най-трудни (и най-важни!) ценности, морални, човешки и пр. проблеми, пред които психологията немее и е безсилна. Ето сега един интересен въпрос, поставен в коментар в моя блог, който пък ми дава възможност на едно доста объркана в говоренето и в поведението си личност, която носи името "Манол Глишев"; ето този коментар, съдържащ един хубав въпрос:

Манол Глишев твърди, че е за демокрация, но в обръщенията си често говори агресивно срещу п*дали и п*дерасти, като нарича с тия епитети предимно представители на демократичната общност (лидерите на ПП и ДБ!). Какво ви говори тази натрапчива демонстративна хомофобия? Дали самият Глишев няма дълбинни хомосексуални желания, които се опитва да прикрие, демонстрирайки такава агресивна хомофобия?

Отговорих ето що:

Здравейте! Ще Ви отговоря в качеството си на философски консултант. Поставяте много хубав въпрос, на който с удоволствие ще Ви отговоря. Но ще бъда пределно кратък понеже въпроса Ви касае една публична все пак личност, която не се обръща към мен лично (проблемът е пределно личен и интимен, нали така?), а пък не е нито Ваша, нито моя работа да си навираме носа в интимните, в сексуалните проблеми на въпросното лице. Но въпроса Ви е не само интересен, а и важен за нас като общество.

Че привържениците и лидерите на ПП и ДБ (а и европейски ориентираните българи като цяло, наричани "умно-красиви" или "жълтопаветници"!) били "пе...дерасти" и "пе...дали" е лайтмотив на русофилската и мутро-комунистическата пропаганда срещу ПП и ДБ. (Та нали за тая руска напаст Европа е... "Гейропа", а проевропейските българи, нема как, били "евромин...дили"?!) Това са простотии, разбира се, но е интересно защо Глишев, който сам се афишира като проевропейски, използва тия тъпи пропагандни термини, а и, разбира се, не е глупав човек, нали така?! (Но и най-умните правят често най-банални глупости!) И така, самият Глишев, в качеството си на проевропейски българин, би следвало да попада в тази категория на въпросните "пе...дерасти" и "пе...дали", нали така?! Изводите от тази тъпа грешка (изпускане, емоционално обусловен изблик на глупост!) на иначе хитрия спекулант Глишев са:

1.) Глишев се изпуска и фактически признава, че той само лъже, че е проевропейски, щото нали проевропейците били, моля ви се, "пе...дерасти" и "пе...дали"?!

2.) Той без да иска се разграничава от проевропейските българи, така че тъй показното му крещене против "руските сви...не" е лъжовно, е лъжа;

3.) Глишев само лъже, че мрази "руските и мутренските сви...не", а дълбоко в душата си ги обича (който наистина ги мрази, няма нужда да се напъва толкова да показва и демонстрира, че ги мрази!);

4.) Който усърдно и агресивно се чувства длъжен публично да крещи против "пе...дерастите" и "пе...далите", го прави тъкмо защото дълбоко в себе си има латентни незадоволени хомосексуални копнежи, влечения, желания, пориви и т.н.; човекът, който няма такива потиснати влечения, няма причина да се прави на тъй яростен враг на въпросните "пе...дерасти" и "пе...дали"!

Тоест, Глишев едва ли е с объркана глава, той играе роля, но е лош артист. Какви са му действителните мотиви всеки може сам да се сети сам: той се стреми към известност, слава, власт и пари. Прекалената лакомия за тия благинки е вид мания, т.е. е заболяване.

Вкратце това мога да Ви кажа. Иначе може още по-надълбоко да се бръкне в клетата глишева душа.

Каква е същността на комунизма?

Портал за култура, изкуство и общество 

Каква е същността на комунизма?

Често в блога ми или в ютуб-каналите ми има интересни коментари, които поставят важни въпроси, нуждаещи се от обсъждане. Ето един, който поставя въпроса за същината на комунизма (по-долу има и кратък мой отговор, понеже по тия въпроси съм писал много в книгите си, пратих адепта на комунизма да чете в тях!):

@Benevento3588: Тъй като Вие поставяте дефиниции, ще Ви отговоря именно на дефиниционно ниво – без обиди, без етикети, само с логика и текстове.

Първо: Казвате, че комунизмът идва от „комуна“ и затова унищожава личността. Е това е етимологическа наивност. „Комуна“ на латински означава общност, но общността не изключва личността – тя я предпоставя. В Марксовия зрял текст комунизмът е именно условието за индивидуално развитие. Цитирам Ви от „Немската идеология“: „Само в общността индивидът получава средствата за своето всестранно развитие“. И в „Капиталът“ той критикува капитализма за това, че точно той обезличава работника, превръщайки го в придатък на машината. Вие обръщате виновника: капитализмът създава масовия човек – комунизмът (в теорията) иска да възстанови автентичната индивидуалност. Дали това е осъществено? Не. Но това е теорията. Вашата атака не попада в целта.

Второ: Твърдите, че комунистът мрази свободата. Маркс никъде не казва това. Напротив, той казва, че свободата в капитализма е формална – свободен си да продадеш труда си, но ако не го направиш, умираш от глад. Истинската свобода според него е реална – контрол върху собствения живот, върху времето, върху продукта на труда. Може да не сте съгласни с този анализ, но не можете да твърдите, че Маркс мрази свободата. Той мрази абстрактната буржоазна свобода, тоест правото формално да избираш, докато материално си принуден да се ПОДЧИНЯВАШ, която прикрива зависимостта от собствениците на самата класа, която притежава капитала и ресурсите за оцеляване. Това е разликата между формална и материална свобода, където формалната свобода описва юридическото право да избираш, а материалната – реалната способност да действаш без принуда, произтичаща от лишения и икономическа зависимост, която Вие изтривате.

Тази зависимост която материално закрепва зависимостта на наемния работник от собственика на капитала чрез монопол върху достъпа до средствата за производство и жизнените му ресурси за съществуване, така че твоята „свобода“ да не продаваш труда си се превръща в чисто формално право, което практически означава социална и икономическа маргинализация и социално изключване, което би означавало дефакто лишаване от социалните му права.

Трето: Най-същественото – Вие правите психологизация на политическата философия. Казвате, че комунистът „трепери от злоба“ срещу личностите. Това може да е вярно за някой конкретен комунист, но не е дефиницията на самата идея. Ако приемем Вашия метод, тогава и аз мога да кажа как капиталистът е алчен, егоист, готов да продаде майка си за печалба. Това вярно ли е за всички капиталисти? Не. И защо тогава прилагате този метод само срещу комунизма? Вие не правите анализ на теорията и историческите й практики, правите емоционален излив който сменя аргумента с обиди и така блокира рационалния разговор.

Казвате, че всички комунисти лъжат, крадат и убиват. Това си е чиста историческа лъжа. Има стотици хиляди комунисти, които са били честни анти-фашисти, които са загинали в съпротивата срещу Хитлер, които са строили училища и са вдигали грамотността в България и по света. Можете да критикувате сталинизма, можете да критикувате Живков – аз самият го правя. Но да твърдите, че всеки комунист е по дефиниция крадец и убиец, е не само невярно, а и морално недопустимо – защото това е същият тотален език, който комунистите използваха срещу „класовите врагове“. Вие възпроизвеждате тяхната логика, само че с обратен знак. Е не е ли така?

Когато демонизирате цяла група хора с една дума, вместо да разграничавате идеи, практики и конкретни отговорности, повтаряте същия колективен морален съд, който уж критикувате.

Ако искате да критикувате конкретни политици – критикувайте ги с факти, а не с метафизични обвинения в липса на личност. Онзи Маркс, когото Вие описахте, не съществува в нито един негов оригинален текст – той съществува само в карикатурите на неговите врагове.

Но нека ви питам нещо конкретно, за да не говорим абстрактно: според Маркс в „Немската идеология“ комунизмът означава свободна асоциация на производителите, където хората сами управляват общите дела без отделена държавна класа. В социалистическа България имаше ли свободна асоциация? Можехте ли да основете фабрика без позволение на партията? Можехте ли да спрете да работите, когато поискате, без да ви обявят за „паразит“? Можехте ли да изберете друг вестник освен „Работническо дело“? Не. Тогава защо упорито наричате това общество „комунизъм“? Да не би да е зашото така ви учеха противниците на комунизма през 90-те – да идентифицирате сталинизма с марксизма, за да го дискредитирате?

Моят отговор:

Шикалкавите. Адвокатствате за да защитите тъй скъпия ви комунизъм, но сте напъвате да изопачите неговата същина. Той е именно дива ненавист към личността и свободата. Една е на думи, важна е същината и делата. Какво показаха комунистите в реалната история, такава е същината им. Писал съм много по тия въпроси в моите книги, идете четете ги. Имам полемична статия срещу проф. Добрин Спасов от ранния период на прехода, публикувана във в-к ВЕК 21, която се казва ЛОГИКА И СЪВЕСТ ПРИ НЕОКОМУНИЗМА. Там именно го опровергавам, той шикалкави толчно като вас. Намерете я, прочетете я. Аз мисля съм публикувал копие в блога си. Не мога да се повтарям сега. Просто сте неинформиран. Иначе Ви благодаря за критиката! Умело адвокатствате, ще станете добър адвокат. Но философстването е нещо друго.

петък, 26 юни 2026 г.

Как да разгадая загадката на тайнството, наречено живот?

Няма налично описание на снимката. 

Как да разгадая загадката на тайнството, наречено живот?

Написах тия дни доста предизвикателен "личностно оцветен" текст във фейсбук със заглавие:

Живея честно и работя само за тържеството на истината, доброто, правото, справедливостта, красотата...

(Може да се прочете ето тук)

Той, предизвика, разбира се и както си му е редът, порой от подигравки, плювни, гадости по мой адрес, и то такива, каквито нормален човек трудно може да си ги представи; но ето че тази сутрин чета по-различен коментар, написан от човек, който ме е разбрал; написах му отговор, в който реших да вложа някои най-простички правила на "разумното човешко съществуване", иначе казано, които ни помагат да бъдем човеци в истинския смисъл на думата; ето и двата коментара, които имат известен възпитателен смисъл и затова заслужават да стигнат до всеки, койнто иска да разбира (т.е. който не си и внушил, че всичко си знае и затова нищо и не иска да чуе или прочете!):

Rumen Yordanov: Колега! Не си сам, минал по пътя на оцеляване срещу некадърните комунета! Опитаха, но не можаха да ме пречупят! Съкращаваха ме и мен заради кадърност! Приписаха ми антидържавна и подривна дейност по донос!!! Но се преборих и оцелях от комунистическото “менгеме”!

Моят отговор: 

Знам, колега, че не съм единствен. Така е. Всеки, който е личност, няма как да не е в конфликт с мутро-комунистическата напаст. Или си личност, или си мижитурка - и тогава комуноидите ще те носят на ръце. Този е изборът.

Който обича живота, който разбира що е свобода, който се ползва от нея и който има нещото, наречено достойнство, е трън в очите на безличната комуноидна напаст! Който обаче е безличник, с наклонности на роб, на слуга, на подлизурко, на мижитурка, той почва да пълзи, да се нагажда, той става паразит, лъжец, мерзавец; такива у нас имат голям прогрес, стават знаменитости, подобни на таваришчите Андрей Райчев, на Карбовски, на Дачков, на прафесар Ива Хръйстав и т.н., които са и богати, и са звезди, имат тълпи от поклонници, които са подобни на тях и дори им се възхищават.

Пиша това не за да те поучавам теб (знам, че ти знаеш и разбираш прекрасно всичко това!), а защото съм възпитател и учител и като пиша тия неща се надявам някой човек да ги прочете и да се замисли, т.е. да му помогна да разбере.

Толкова е проста загадката на живота, а масово не се разбира: бъди човек, бъди свободен, бъди личност, обичай живота, не прави зло никому, не бъди презряна мижитурка, това е главното. Е, ще си платиш съответната цена, щото тук, на този свят, безплатни обеди няма (пардон, има: само ако обаче си слуга на някой, който ще ти подхвърля кокали от масата та ти като куче да ги дооближеш!).

Това е. Просто е.

Избирай сам, сам решавай! (Важи особено за младите, но и всеки друг може да се възползва: стига да дръзне да се възползва от дадения ни от Бога дар на свободата!)

Прощавайте за дългия коментар!

Приятни размисли и хубав ден!

Защо кагебистка Русия начело с диктатора Путин не може да победи Украйна на президента Зеленски?

Първи коментар на Зеленски след сделката със САЩ - По света и у нас - БНТ  Новини Владимир Путин и цялата руска армия не могат да победят този мъж и артист, облечен в розово вече цели четири години! https://x.com/JulianRoepcke/status/2069895022808342777?s=20 ПОЯСНЕНИЕ: Украйна победи Русия с духа си! Свободолюбивият народ обича живота, такъв народ никаква груба сила не може да го победи! Понеже духът е самата мощ! Дух е самият Бог! Оръдията и куршумите са безсилни срещу него. Ето онова, което безбожните материалисти-кагебисти-комунисти никога няма да разберат! СЛАВА НА УКРАЙНА! СЛАВА НА ГЕРОИТЕ НА УКРАЙНА! ПОКЛОН ПРЕД ДУХА НА УКРАЙНА!

четвъртък, 25 юни 2026 г.

Живея честно и работя само за тържеството на истината, доброто, правото, красотата...

Може да бъде изображение с един или повече хора и очила

Лекувам копейкаджии, полагам грижи за спасяването на техните клети многострадални души; нека да сме човеци и да помагаме на изпадналия в беда, нека да подаваме ръка на падналия в дълбока екзистенциална дупка; ето що казах на една мразеща ме от душа и сърце копейкаджийска душичка:

Мен комунистите и мутрите, таваришч, ме гониха и уволняваха не за некадърност, а за КАДЪРНОСТ! :-) Ти кадърен комунист и кадърна мутра виждал ли си някога?

В очите на некадърния, таваришч, кадърният е най-некадърен, рииш ли, зацепи ли изобщо що ти думам?

Аз отдавна съм доказал какво мога, написал съм над 30 книги, издавам две списания, поддържам блог и ютуб-канали с милиони посещения и хиляди абонати. Но най-вече съм нещо, което ти и такива като теб никога нема да разберете: аз съм ЛИЧНОСТ С ДОСТОЙНСТВО, т.е. живея честно и работя само за тържеството на истината, доброто, правото, справедливостта, красотата, светостта.

Знам, че мижитурка нема как да разбере това, това е ясно, но го казвам за да опиташ да разбереш, че злобата и завистта убиват само оня, който е допуснал глупостта да им се отдаде!

А МОЯТА диплома е моя, нищо че е руска, тя можеше да е американска, френска, германска и т.н. ако руснаците в 1944 г. не ни бяха поробили, ако не ни бяха натресли комунистическата тирания.

За твое сведение дипломата няма значение ако зад нея не стоят някакви способности, таланти, труд и най-вече някакъв Божий дар!

Има дипломирани тъпанари, които стават безскрупулни мерзавци, те друго не могат освен само да вредят на себе си, на народа си и на страната си.

Ха сега си пореви още малко и се успокой като изревеш в безсилието си:

"Да живей таваришч Путин, да живеят СССР, Сталин, КГБ, Русия, Тодор Живков, Боко Борисов и Румен Радев!"

Олекна ли ти малко? Успех ти желая! Чети книгите ми и ще поумнееш непременно!

Всички досега излезли книжки на списание ИДЕИ